Přednášky

Nabízíme přednášky - historické, zeměpisné, astronomické a cestovatelské.

Na přednášku si přivezeme notebook, dataprojektor, prodlužovačku na elektřinu. Vám stačí zajistit pouze vhodnou místnost.

Přednáška trvá zpravidla 1,5 - 2 hodiny. 


Přednášky o Praze

Podél novoměstských hradeb

Připomeneme si vývoj pražského městského opevnění, se zaměřením na hradby Nového Města pražského. Představíme si všechny brány Nového Města pražského. Řekneme si, které stavby a usedlosti stály v okolí novoměstských hradeb (viniční usedlosti, šibeniční vrch, divadelní arény...). Seznámíme se se stavbami, které byly postaveny na místě zbouraných novoměstských hradeb.

Podél malostranských hradeb

Které brány stály na levém břehu Vltavy? Které viniční usedlosti a sady byly za levobřežními městskými hradbami. Připomeneme si historii vrchu Petřín. Které významné stavby dnes stojí na hradčanských baštách. Připomeneme si výstavbu Hladové zdi.

Smíchov a Košíře

Jaké jsou teorie vzniku názvu Smíchov. Kde stávala druhá pražská plynárna. O významných viničních a šlechtických usedlostech. Kdo je pohřben na Malostranském hřbitově. Jak v minulosti vypadala lokalita Andělu. Historie slavné Ringhofferky. O osudech košířského starosty Matěje Hlaváčka.

Po pražských nádražích

Co společného měl Joachim Barrande se železnicí? Kde se na území dnešní Prahy nachází nejstarší nádražní budova? Jak vypadaly lokality předtím, než na nich byla postavena současná nádraží? Kdy a kde se Pražané mohli svézt poprvé parním strojem? Víte, kde dříve stávalo nádraží Bruska, Těšnov či Královské Vinohrady? Připomeneme si významné stavitele českých železnic na úsvitu železniční éry - Aloise Negrelliho, Jana Pernera či rodinu Lannovu. Neuskutečněná železnice přes Kampu a Karlův most. Řekneme si, na jakých nádražích se nacházejí původní císařské čekárny, a jaké významné osobnosti v nich čekaly na vlak.

Pražská MHD

Ukážeme si speciální pražské tramvaje - pohřební, sanitní, úklidovou. Budeme sledovat historii a trasy koňské tramvaje. Řekneme si, jak dlouho jezdily po Karlově mostě tramvaje a autobusy. Připomeneme si, co byly omnibusy, a kde v Praze jezdily.

Po stopách českého poštovnictví

Seznámíme se s historií poštovnictví v českých zemích. Řekneme si, co byla Pariska, a kde sídlily pražské poštovní úřady. Ukážeme si, které typy poštovnách schránek se dříve používaly. Budeme sledovat vývoj telefonního spojení v Praze. Připomeneme si historické stezky a cesty v Praze a jejím okolí. 

Praha plná pohrom a katastrof

Kolik životů měly na svědomí morové rány a kdy udeřila v Praze ta poslední? Tragické nehody letadel, vlaků, autobusů a tramvají na území Prahy. Co všechno smetla a odnesla velká voda? Pražské požáry, které změnily tvář města. Co všechno zničil únorový nálet na Prahu v roce 1945? Kde stála pražská popraviště a jak vypadal poslední odsouzencův den? Kdo se scházel v Jedové Chýši na tajemném Větrově? Pustošilo Prahu tornádo? Silné větry a další vrtochy počasí. Ani hladomory se Praze nevyhnuly. Která vojska zpustošila Prahu nejvíce?

Hladomory, morové rány a jiné epidemie v pražských městech

Připomeneme si ty nejhorší morové epidemie a hladomory, které prošly Prahou. Seznámíme se se stavbami, které byly v Praze postaveny v souvislosti s morovými ranami. Odrazy černé smrti v umění. Připomeneme si historické osobnosti, které podlehly morovým chorobám.

Praha neřestná

Řekneme si, které salony lásky, patřily v Praze k těm nejluxusnějším. Dozvíte se, které osobnosti, i ty státnické, rády nacházely přízeň v ženské náruči. Připomeneme si pražské uličky lásky. Budeme sledovat, jak se prostituci dařilo v jednotlivých historických obdobích. Ukážeme si místa, na která chodili muži za jinými muži. Připomeneme si osud Tonky Šibenice, Otýlie Vranské, Pepky Kaprál, České Lízy z barikád aj.

O vínu a pivu pražském

Pražské vinice do poloviny 14. století. Co vše nařídil Karel IV. při zakládání vinic? Připomeneme si některé historické vinice a viniční usedlosti v Praze. Řekneme si, kde se dnes v Praze pěstuje vinná réva. Připomeneme si některé historické pivovary a místa, kam chodili Pražané na "jedno".

Praha astronomická

Kteří astrologové, hvězdáři, alchymisté a vědci působili v Praze? Jaká byla spolupráce Keplera a Braheho v Praze?Jaká byla příčina úmrtí Tychona Braheho a kde je pohřben? Kde vznikla v Praze první pozorovatelna oblohy? Jak dlouho se měří v Praze teplota vzduchu a jaké byly za tu dobu zaznamenány rekordy? Štefánikova hvězdárna na Petříně slaví letos 92 let od svého otevření. Kde všude se předtím pozorovala pražská obloha? Jak se v Praze určoval čas? Jezuitská hvězdárna v Klementinu. Která místa a památky v Praze astronomicky fungují? Co na Praze miloval Albert Einstein?

Historie pražských lazaretů a špitálů

Který pražský špitál je nejstarší. Kde se v Praze uskutečnila jedna z prvních operací na světě pod celkovou anestezií. Kdo mezi prvními používal k medicínským účelům rentgen. Kde původně měla stát Všeobecná nemocnice. Porodnice u Apolináře patří k nejdéle sloužícím porodnicím na světě.. O prvních českých lékařkách. Připomeneme si některé historické lékárny.

Osady, pražská města a předměstí

Kde byly osady Psáře, Trávník, Újezd, Chudobice, Písek... Jak se vyvíjela města pražská. Kdy se uskutečnilo poslední rozšíření Prahy. Připomeneme si bývalá pražská předměstí. O vývoji počtu obyvatel na území pražských měst.

Za historií pražských čtvrtí - Vršovice, Nusle, Pankrác, Michle

Připomeneme si historii nuselského zámku. Projdeme se bývalými nouzovými koloniemi v Michli. Víte, že Michle patřila dlouhý čas pod studentskou kolej pražské univerzity? Historické památky Vršovic a Nuslí. 

Praha průmyslová

V prezentaci budeme sledovat vývoj pražského průmyslu a obchodu, především v 19. století. Připomeneme si pražskou Ringhofferku, Hergetovu cihelnu či slavné potravinářské společnosti (cukrovary, lihovary, pivovary....). Řekneme si, co vyvolalo stávku v Porgesově kartounce. Připomeneme si, kde se v Praze vyráběli letecké motory či kde stála Pacoldova vápenka.

Za historií pražských čtvrtí - Karlín, Vysočany, Libeň

Ukážeme si, jak kdysi vypadal prostor za Poříčskou bránou. Řekneme si, které významné továrny byly v Libni a Vysočanech. Projdeme si River City Praha. Zmíníme se o Libeňském zámku, Invalidovně či libeňském židovském městě.

Praha plná zábavy - Praha se uměla bavit.

Řekneme si, kde se slavila slavnost Fidlovačka, Slamník či Svatojánské slavnosti. Řekneme si, kdy a kde vznikla Matějská pouť, a kde se slavila pouť Markétská či Filipojakubská. Připomeneme si první pražská divadla a divadelní arény.

Za historií pražských čtvrtí - Podolí, Braník, Zbraslav

Kam vozila výletníky pražská železniční dráha Isidorka? Ukážeme si, kde v Podolí byla soukromá hvězdárna. Připomeneme si historii oppida Závist a zbraslavského kláštera. Připomeneme si historii Mostu Inteligence, branických ledáren a pivovaru.

Prahou po Vltavě

Historie pražských brodů a mostů. Projdeme si památky podél Vltavy, které byly spojeny s řekou. Historie pražské paroplavby, vorařů a další dopravě po Vltavě. Připomeneme si největší povodně v Praze. Kde je Vltava v Praze nejhlubší a na kterých místech žije nejvíce vodníků.


Kam na výlet? 

Kam na výlet? - Památky na Berounsku

Řekneme si, proč jsou v Tetíně tři kostely, a kde stával tetínský hrad. Víte, kdo se zjevil sv. Ivanovi a jak dlouho poustevničil? Víte, kde u Berounky bylo letní sídlo velmistrů řádu Křižovníků s červenou hvězdou? Víte, která rodina sklářů vybudovala sklárny v Nižboru? Projdeme si řadu dalších památek v okolí řeky Berounky.

Kam na výlet? Zříceniny, hrady a památky Posázaví

Seminář nás zavede do Posázaví, které je lemováno mnoha hrady, hradišti a zříceninami. Také proto se mu přezdívá české Porýní. Půjdeme po toku řeky a kromě samostatných staveb se zaměříme i na některé důležité rody, které jsou spojeny s těmito památkami. Někteří páni z Dubé, Kostkové z Postupic či Šternberkové se významně zapsali do českých dějin.

Představíme si: Klášter na ostrově u Davle, hrad Zbořený Kostelec, Hrad Týnec nad Sázavou, Zlenický hrad, hrad Stará Dubá a městečko Odranec, hrad Kožlí u Konopiště, hradiště Lštění, hradiště a kostel ve Chvojenu, kostely v Poříčí nad Sázavou, Sázavský klášter, hrad Český Šternberk.

Kam na výlet? Zříceniny, hrady a památky Českého středohoří

Které šlechtické rody vlastnily hrady v Českém středohoří. Jaký je význam jmen hradů Oltářík, Panna, Kalich... Připomeneme si Ulriku von Levetzow, velkou lásku J.W. von Goethe. Proč se jedna z obcí jmenuje Sutom a Vlastislav. O zajímavých historických městech Českého středohoří. O českých granátech z Českého středohoří.

Kam na výlet? - Slavonicko a Česká Kanada

Seminář nás přenese na pomezí Vysočiny a jižních Čech, kde leží tři historická města - Telč, Dačice a Slavonice. Povíme si také o atraktivitách zdejšího regionu a České Kanady.

Představíme si historická města Telč, Dačice, Slavonice, Jemnice. Řekneme si o pohraničních vsích, které po druhé světové válce zanikly. Podíváme se na ves Pfaffenschlag, která byla vypálena husity a jejíž základy byly objeveny až ve dvacátém století. Představíme si poutní kostel Montserrat a další sakrální stavby regionu. Řekneme si, jak v Dačicích vznikla kostka cukru. Půjdeme po stopách loupežníka Grasela, který ve zdejším regionu provedl stovky loupežných činů.

Kam na výlet: Památky v německém příhraničí - Sasko a Bavorsko (I. a II.)

Barokní zámky a památky v německém příhraničí. Města Zhořelec, Žitava, Annaberg, Pasov, Pirna, Drážďany. Česko - saské Švýcarsko


Krásy Vesmíru

Sluneční soustava a Vesmír na fotografiích z Hubbleova kosmického dalekohledu a dalekohledu Jamese Webba.