Návštěva hvězdárny v Ondřejově

25.12.2022

Prohlídka hvězdárny v Ondřejově s fundovaným výkladem našeho průvodce.

Skupinové prohlídky jsou možné od dubna do října, od pondělí do neděle, od 08:00 do 15:00 hodin, na základě předchozí dohody na níže uvedených kontaktech.

Prohlídka hvězdárny a areálu trvá cca 2 - 2,5 hodiny.

Vstupné: dle stanoveného vstupného Astronomického ústavu AV ČR Ondřejov (dospělý: 120,- Kč, student: 60,- Kč, senior: 60,- Kč, dítě: 60,- Kč).

Objednávka prohlídky pro skupinu: agentura@tombezouska.cz nebo tel.: 601 556 452. 


Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru.

Během návštěvy vás průvodce seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.

Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německý radar ze 2. světové války. V severní části areálu pak navštívíte dvoumetrový zrcadlový dalekohled, největší dalekohled v České republice.

V případě jasného počasí vám průvodce v historické kopuli ukáže Slunce v dalekohledu.